Selam EzekiEL Ailesi,
 
Konumuza başlamadan önce bir öncemi mektup mailimizdeki bir hatayı düzeltmek istiyoruz. Aramca yerine Acemce, “ktb” yerine “klm” yazmışız. Bu hata için sizlerden özür dileriz.
5-6 mayıs tarihleri Hıdırellez günü olarak kutlanır. Yani inanışa göre her sene bir gün Hızır ile İlyas as.’ın buluştuğu gün olması hasabiyle…
Öncelikle üstadın çok güzel sınıflandırması olan hayatın mertebelerine bakalım ki bu günü iyi anlayalım.
Hayatın meratibi 5’tir. *
1. bizim hayatımızdır.
2. Hızır ve İlyas as.’ın hayatlarıdır.
3. İdris ve İsa as.’ın hayatlarıdır.
4. Şehitlerin
5. Kabir ehlinin ruhlarının hayatları.
2. Hızır ve İlyas as.’ın hayatları bir derece serbesttirler. Bir anda birçok yerlerde bulunabilirler. Hatta bir makam var ki bir veli o makama gelince Hızır’dan ders alır ve görüşür.
Kur’an geçen bütün peygamberler birer kişilik olduğu gibi aynı zamanda Allah’ın sisteminde birer kanunu, birer ruhu temsil eden makamlara da bakar. Eğer bizde bu Hızır-İlyas’a bu şekilde bakarsak o makamın manasını daha iyi anlarız. Aksi taktirde avamı bir şekilde olaya bakarsak o yüce hakikati çok alçaklara düşürüp nefsani isteklerin ve zevklerin ötesine gidemeyiz. Tıpkı benim rahmetli halamın bu günde çamurdan objeler yapıp Allah’tan dua olarak bu objelerin gelmesini istemesi gibi. Ya da kağıtlara yazılar yazıp dilekler tutulup, gece de ateşin üstünden atlanılması gibi. Evet sistemde bunların da yeri var. Ama sonsuzluğun yanında çok basit kaçıyorlar.
Konumuza devam edersek; hızır kelime olarak hadrâ sözünden türetilmiş Arapça temelli bir sözdür. Hadrâ ve Hıdır “yeşil” demektir. Hıdır Farsça üzerinden Türkçe’ye Hızır diye geçmiştir. Bu Hızır Kur’an’da ölümsüz olduğu belirtilen bir şehsiyet olarak anılır.
 
İlyas Kur’an’da geçen bir İsrailoğulları peygamberidir. Elyesa İbranice ismidir. Tevrat’ta geçer. Tevrat’ta İlya öldükten sonra diriltilip kendi ölümünün bilincinde ve doğumunun bilincinde olan kişi diye anlatılır. İşte, “Hızır ölür dirilir, ölür dirilir ve herkese eşlik eder” denen anlatım aynı zamanda Elyesa üzerinden anlatılmıştır. Bir de İlya, Eliyah, Âli “yüce” demek ve “göklere ağmıştır” demek. Yeni bizim bildiğimiz Hz. Âli o da “yüce” kavramdır; yücelmiş demektir. Hz. Âli’nin kendisi hayattır, Hayder’dir. Hay “yaşam“, der, dar “ev” demek, Hayder “yaşam evi” demektir. 
 
Bu yaşam evi Hızır ile oluşmuştur ve o Hayder’dir. Aynı zamanda yüce olanın mekanıdır. Aynı zamanda İbraniler’in Hz. İsa’ya, “sen İlya mısın diye sorduklarında” Hz. İsa, “hayır ben değilim. O Yahya idi” der. Yahya’nın da kelime anlamı “hayat bulmak” demektir. 
 
hıdırellez-ezekiel akademi
Şimdi Hızır ile İlyas’ın birleşmesi ile oluşan Hıdırellez gününün elbettiki birçok manası vardır. Biz gönlümüze geleni söylersek; Hızır yeşil, bitki, hayatın tohumu, enerjisi ise İlyas da o yeşilin dikileceği, büyüyeceği, yeşereceği zemindir, evdir. Ortadoğu toplumlarının bugün için önemi çok mühimdir. Çünkü bugün İlahi bir gücün kudretinin, mucizeliğin yansıdığı bir gündür. Çünkü bu milletler tarih boyunca sürekli kavgalar, savaşlar, işgaller görmüş, çok acılar çekmişlerdir. Bu sebeple bu günlerde atılacak tohumların barış getirdiklerini görmüşler. 
Peki neden mi? Hep söylüyoruz “sende bir ruh oluşsun, sende bir tohum olsun, sende bir fidan olsun, ekersin bir gün o meyvesini verir.” Ya o ortamın toprağı müsait değilse, ya ortamda kaos ve anarşi varsa, ya yücelik kaybolmuş yerine vahşilik hakim sürüyorsa, o bitki ne olur? Senle birlikte kaybolur gider. En azından ahirette meyvesini versede burada açılamaz. İşte bundan dolayı bizler ne kadar Hızır, ne kadar yeşil, ne kadar hayattar, ne kadar ruh sahibi olursak olalım; olay sadece bizle bitmiyor. Bir de ortamın, dünyanın müsaitleşmesi gerekir. Yani İlyas’ın gelip yerleşmesi gerekir ki tam Hıdırellez gerçekleşsin. ELprofesyonel eğitimlerimizde açıkladığımız “sibernetik” yapının yani ikili yapının tam gerçekleştiği bir gün var karşımızda.
Bu sebeple bu Ortadoğu’daki toplumlarda bu gün hep bayram, hep barış ve huzur ve hep bereket ile simgelenmiş. Baharın içinde yaz günlerinin geleceği ile insanlık yeni bir döngüye girmiş. Ne de olsa imtihan (kış-savaşlar) çetin geçmiştir. İnsanlık beklediği barışı ve huzuru bulmanın derdindedir.
Not: Yıllık mail kulübü üyeliğimiz mevcuttur. İsteyen 15 günlük deneme maillerimizi alabilir. Ya da eğitime katılmak isteyenler bilgi için… Bunun için aşağıdaki linkten forma yazın bize gönderin.