Selam EzekiEL Ailesi,

Bu yazımızda Kelebek etkisi ve Kaostaki düzende bizim rolümüz üzerine bir paylaşım yapacağız.

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

kaostaki düzen

Şimdi bunu inançlarımızla bütünleştirelim.

İnsan milleti (özellikle Türkler) olarak ufak şeyleri yapmayarak kendimize şu yalanı söyleriz. ‘Mükemmel yapamıyorsan terket’!

Halbuki Evrenin sisteminde bir karıncanın yere olan temasından, bir çiçeğin döllenmesine, bir arının poleni taşımasından, bir mikrobun öldürmesine kadar her şey belirli bir düzen içerisinde gerçekleşiyor. Bilim insanları buna kaos içerisindeki düzen diyorlar.

Yani karmaşadaki kusursuzluk, maneviyatta buna ‘kesret içinde vahdet’ (yani çokluk içerisnde teklik ve tek iş gören anlamında) diyoruz.

İşte bu sistem kusursuz kaosta akarken, en önemli vazife küçük gördüğümüz farkındalıklarımız.

Bu yüzden Elhû eğitimlerinde her zaman farkındalığın ilk kuralı olarak 1+1 = 11 ederi paylaşıyoruz. Yani iki tane farkında insan 11 kişi kadar etkili bir dönüştürme frekansına sahiptir 3 tanesi 111 kişi kadar…

Şimdi biz dönüp kendi iç alemimize bakalım.

Görünüşte büyük değişiklikler yapmasakta, yaptığımız ufacık bir tövbenin sistemi değiştirebildiğinin, bir iyiliğin döngüleri yönlendirebildiğinin, bir öfkenin bir ülkenin gidişatını değiştirebilidiğinin ( ki Gandi zamanında Pakistan ve Hindistan bir ülke iken sınırda çıkan bir kavga sonucu Pakistan Hindistandan ayrılmıştır, yine Truva Savaşının bir kadın mevzusu yüzünden binlerce kişinin katline sebeb olmuştur) farkında olmalıyız.

Ve insan olarak ‘benim değişmemle mi evren değişecek’ zihniyetinden kurtulup, elimizden geleni yaparak, Yaratıcıyla bütünleşerek yaşamanın formüllerini içselleştirip, döngüdeki sorumluluğumuzu üstlenmemiz gerektiğinin farkında olmalıyız.

EzekiEL ELhû Yazı Kulübü

Bu yazıdaki tüm bilgi içeriğinin hakkı Tuba Nur Uyar’a aittir